Fayans Nasıl Döşenir?

Bünyesi anorganik olan ama metal olmayan ; kil , kuars, feldspat, kalker gibi seramikler hammaddelerinin, belirli oranlardaki karışımının özel kalıplarda preslenerek şekillendirilmsinden sonra yüksek sıcaklıklarda pşirilen bir yüzü sırlanmış duvar kaplama malzemesidir FAYANS

 

Diğer bir tanımlama ile fayans yapılarda daha çok ıslak  zeminlerde iç mekanların duvar kaplamsında kullanılan iç yapı malzemesidir. 

 

fayans nasıl döşenir, fayans döşeme teknikleri, fayans nedir, Fayans Kullanım alanları

FAYANS su emme oranı yüksek olan malzemedir yer döşemeleri karolarna nazaran daha yüksek emme özelliği olup bu özelliklerden dolayı duvar döşemelerinde kulanılması daha uygun olur.Banyo, wc Mutfak, Mezbaha ,Restorant,Kafeterya,Otel,Oto Yıkama ve labaratuvar gibi mekanların iç mekan duvarlarında fayans döşeme uygun ve daha az yüke ve darbeye magruz kalmadığı için kulanılır.

fayans nasıl döşenir

Fayans Nerelerde Kulanılmaz

 

 • Üzerinde yürünen ve sabit yük ve yatay yüzeylerde 
 • Isı farklılığı bulunan mekanlarda
 • Teras balkon ve yzüem havuzlarında 
 • Soğuk hava ve su depolarında

fayans kullanılması uygun olmaz ve uzun yılar sağlıklı kullanım sağlamaz

 

YÜKSEK SU EMME ORANLI FAYANS KAROLAR

 

su emme oranı%10 olan fayans karolar iç mekanda düşey olarak uygulanarak döşenmesi uygundur.su emme oranı azaldıkça malzemenin seramik karonun kullanım alanı kısıtlanır su emme oranı azaldıkça kullanım alanı artar çoğalır buda demek oluyorki su emme oranı az olan fayanslar yük sıcak soğuk alanlarda daha kullanımlı su emme oranı yüksek fayanslar iç mekanda fiizksel etkilere karsı direnci azalır

 FAYANS UYGULAMA TEKNİKLERİ

Fayans nasıl döşenir ? Günümüzde sürekli değişen ve gelişen teknolojide seramik,fayans, granit ve karoların uygulama teknikleri ve ve alanlarına buna paralel olar hep değişmekte ve gelişmekte.

Öteden beri bilinen ve halen kısıtlıda olsa kullanımı olan çimento harıcı günümüz teknolojisinde müşterilerimizin isteklerine cevap vermemekte daha önceleri seramik fayans karoların önem ve ehemniyeti bilinmekteydi ve buna paralel kullanım alanları kısıtlıydı hal öle olunca çimento harcı ile o zamana hitap eden seramikler kolaylıkla yapılıp beğeniye sunulurdu.

Günümüz teknolojisinde ise eskiye nazaran değişken gelişken bir konum almış ve uygulayıcı seramik ustası ve siz müşterilerimizin istek ve arzuları seramik fayans granit karoların cins ebat desen ve farklı mekanlarda uygulama gibi bir takım fiziksel ve teknik özelliklerininde değişmesi zorunlu hale gelmiş bunun içinde mekana zemine uygun seramik seçilmesi ve buna uygun döşeme ve teknik olarak çok şeye göz önünde bulundurulmalı.

 FAYANS KAPLAMASI fayans nasıl döşenir?

 

fayans döşeme esnasında  uygulama yapılacak yüzeyin seramik karo fayans yapımına uygun mastarında terazisinde düzgün pürüzsüz kir yağ pis ve tozdan arındırılmış olmalıdır astar sürülüp uygulama tekniğine uygun sekilde başlanması lazım.

yapıştırma harcı yzüeye sürülüp belli miktarda taraklandıktan sonra yapıştırma harcının cinsine ortam fziiksel durumuna sıcaklık soğuk rüzgar güneş gibi ortamlara uyumlu olarak 20.30 dk içerisinde sürülen uygulama bitirilmelidir.

hava sıcak rüzgarlı güneş alıyosa genelde dış mekanda olur  ve bu gibi mekanlarda uygula süresi 10ile 20 dk dır aksi halde kabuklaşma oluşur bunu üstenici uygulayıcı seramik fayans ustası ayarlamalı ve ortama uyumlu paralel seri çalışma sağlamalıdır

 

 FAYANS NASIL DÖŞENİR ? FAYANS YAPIŞTIRMA YÖNTEMLERİ

 

 • TARAKLAMA YÖNTEMİ
 • YAĞLAMA YÖNTEMİ
 • KOMBİNE YÖNTEM

 

olarak sınıflandırılır uygulama yapıştırma yöntemi yine seramik fayansın cins ebat ve makanına uygun sekilde döşeme uygulaması yapılır

 

TARAKLAMA YÖNTEMİ FAYANS DÖŞEME

ince yatak harclarında  küçük ve orta boy ebatlı seramik fayanslara uygulanan  en yaygın yöntemidir.

Kaplama yapılacak yüzeye düz el malası ile iyve bastırılarak sürüldükten sonra seramik fayans karo ebatlarına uygun seçilmiş diş ebatı ile 45 ile 60 derce tutularak taraklanır.

Taraklama yapıldıktan sonra uygulanacak malzeme el ile yerleştirilip kuvvetli bastırılarak yerleştirip iz yapmayan lastik tokmak ile genelde tercih beyaz tokmaktır siyah iz yapar bastırıp tokmakla seramik fayansın arkasına malzemenin daha iyi kavraması ve yapışmasını sağlar.

 

YAĞLAMA YÖNTEMİ FAYANS UYGULAMA

 

Yağlama yöntemide yine uygulamanın değişik yöntemidir ve ince yatak harclarında küçük ve orta boy seramik fayans karolarda  uygulanır.

Uygulanacak seramik fayans karoların arkasına kenarlarda boşluk kalmyacak sekilde el malası ile sürülerek uygulanacak duvara yerleştirilip yine lastik tokmak ile orantılı sekilde yerleştirilir.

Biz seramik ustası, fayans ustası  olarak bunu daha çok malanın girmeyeceği sapa köşeler ve mastar çıkarıldıktan sonra en alt sıralarda uygulamayı tercih ederiz.

 

KOMBİNE UYGULAMA  YÖNTEMİ FAYANS DÖŞEME

kombine uygulama genelde orta yatak harçlarında kullandığımız bir yöntemdir genelde büyük ebatlı kaplanacak seramik fayans granit gibi malzemede ve ağır yük ve yaya trafiği çok olan mekanlarda ve soğuk iklim havası olan dış cephe mekanlarda uygulanır.

.yine kombine sistemide tarklama sisteminde olduğu gibi zemine sürülüp taraklanır ve hemde yağlama yönteminde olduğu gibi uygulanacak malzemenin arkasına taraklmanın tam zıt yönü ile taraklanıp yapışmanın daha iyi ve boşluksuz kavraması için yapılıp yerleştirilir ve yine lastik tokmakla tokmaklanıp sabitmele işlemi ile yapışma mukaviyeti ve hem daha iyi hemde daha dolgun boşluksuzluğu olusturulur

 

FAYANS KAPLAMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR.

 

TERASLARA FAYANS NASIL DÖŞENİR

 

 • yapıların en üst katı ve bahçe katında olan üzeri açık ve kapalı aynı zamanda soğuk kar kış rüzgar gzüeneş alabilen dış etkenlere maruz kalan mekanlardır.tersalarda dikkat edilmesi gerek önemli husular
 • dış tesirler soğuk kar kış yağmur vs çok iyi analiz edilmelidir.bu analizler doğrultusunda alt yapı ve üst yapı için kullanılacak malzemelerr temiz edilmeli ve uygulama yöntemi temin edilmeli
 • su nem ve ısı yalıtımı kesinlikle yapılmalı
 • fayans nasıl döşenir, fayans döşeme teknikleri, fayans nedir,
 • 350 dozajlı tesfiye betonu yapılmalı ve süzgece eğim verilmeli
 • yalıtım yapılmalı ve duvar birleşim noktalırı ve süzgeç bölgesi en az iki kat sürülmeli
 • kaplama öncesi yzüey astarlanmalı
 • seramik granitler kesinlikle kombine sistem yapılmalı
 • derz dolğu işlemi kesinlikle zamanlamalı ve seri ve mükemmel yapılmalı
 • yapıştırma harcı ve derz dolgu fugası kesinlikle flex olmalı
 • hava sarları seramik kaplamaya uygun havalarda yapılmalı
 • teraslar eğer 40 m2 üzeri ise genleşme derzi bırakılmalı

 

 

fayans modelleri

fayans desenleri

fayans bordur

fayans nasıl yapılır döşenir

fayans derz dolgu

mutfak fayansı

banyo için fayans

fayans alırken nelere dikkat etmeliyiz

fayans yapıştırma harcı

fayans ekibi ustası


fayans nedir, fayans renkleri, fayans çeşitleri, renkli fayans, çiçekli fayans, yere fayans, google fayans, fayans kesme, fayans nasıl yapılır, çini fayans, fayans ıslatma, fayans makinası, fayans el yapımı, fayans dekor, fayans bordür, fayans çıtası, fayans derz artısı, fanyas, fayans nasıl döşenir

fayans nasıl döşenir, fayans nedir,döşeme teknikleri

error: Content is protected !!