Alçı Panel Üstüne İdeal Seramik Döşeme Nasıl Yapılır

Alçı ve Alçı panel üzerine seramik uygulama yöntemi

Alçı panel üzerine seramik döşeme yapmak için ön aşamalar içerir. Alçı Panel Nedir? Alçı panel ortası alçı, iki yüzü karton kaplı, standart ve istenilen boyutlarda ve belli standart koşullar altında seri olarak üretilen düzgün yüzeyli plakadır. Alçı panel yapıların iç mekanlarında asma tavan, bölme duvar olarak pratik kaplama işlemi yapılan üründür.

Alçı Panel Üzerine Seramik Döşeme Öncesi Önlemler

  • Alçı panel bölme duvarların taşıyıcı iskeletin bağlantıları kontrol edilir.
  • Paneller arasındaki derzlere yapışma harcı ile takviye yapılır.
  • En önemli nokta ortamda su, nem, ve rutubet etkisi var ise izolasyon uygulaması yapılmalı.
  • Seramik kaplamaya geçmeden önce astarlanmalıdır.
  • Astarlama uygulamasından 1 saat sonra uygulamaya geçilebilir.

Banyo Tadilat Fiyatı

Alçı panel üstüne seramik döşeme Aşaması

Alçıpan üzerine seramik 1 m2 alana en az 20 g ağırlığında olmalı ve normal seramik döşeme tekniği ile uygulanmalı. Seramik yapıştırma harcı ve derz dolgu kesinlikle flex ve esnek olmalı. Alçı panel levha hareket etmeye müsait olduğu için uygun derz boşluğu bırakılarak döşeme yapılmalı. 40 X 40 cm ebattaki seramikler ve üzeri ebatlar kesinlikle kombine sistem yapılmalıdır. Yine normal seramik ebatına uygun taraklama sistemi ile uygulaması yapılır.

Detaylı seramik döşeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Önemli uyarı

Büyük ebatlı seramik karolar (40 x 40 cm üstü ) ağırlığından dolayı alçı panellere deformasyon verebilir. Zorunlu kalmadıkça büyük ebatlı seramik döşemek doğru değildir. Zoraki isteniyorsa bağlantı ve zemin sağlamlaştırılmalı ve tokmaklama işlemi iyice yapılmalıdır.

Alçı Sıva Üzerine Seramik Uygulama Nasıl Yapılır?

Alçılar yapı itibari ile suya dayanıksız bir malzemedir. Bu nedenle seramik ve fayanslar yapı itibarı ile ıslak mekanlar için tasarlandığı için alçı banyo ve mutfakta tercih edilmez. Yine alçı üzerine seramik döşemesi yapılacaksa zemin iyi etüd edilip düzeltilmeli, astarlanmalı.

Uygulama esnasında seramik ustası tecrübesi ön planda olmalı ve döşeme esnasında alçı emici bir özelliği olduğu için duvara sürülen yapıştıcı emişi ayarlanmalı. Alçı üzerine uygulamada yine büyük ebatlı seramik döşeme işleminde olduğu gibi kombine yapılmalı.

Tüm Tasarım ve Çalışmalarımızı Sosyal medyadan Takip Edebilirsiniz

Twitter   Facebook   Pintrest  İnstagram   Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.