Boyalı Yüzeye Seramik Nasıl Döşenir

 

Boya kaplı yüzeye seramik uygulama yöntemi

İnşaat boyalarının kullanım ömrü 3 -4 yıl arasında ile seramik ömrü yapı ile eş değerdedir. Dolayısı ile boyalı yüzeye seramik döşeme ön hazırlık yapmadan seramik, fayans ve diğer kaplama ürünleri uzun olan kullanımı daha aza yani boya kullanım süresine düşürmektedir. onun için boyalı duvarda seramik fayans yapımı işleminde ön hazırlık olarak bir çok etken vardır.

Başakşehir Banyo Tasarımı ve yenileme

Boyalı duvara ideal seramik döşeme Nasıl yapılır

Boyalı zemine seramik uygulama ve yenileme yapmak için öncelikle duvardaki boya cinsi nedir?, Solvent bazlı boyamı?, yoksa su bazlı boyamı bunu keşfettikten sonra boyanın yüzeye tutunma oranını belirlemek lazım.

Duvarın rutubeti ve nem oranı ile mekanın konumu göz önünde bulundurulmalı. tabi bununla birlikte dış mekan mı iç mekan mı gibi çözüm öncesi gerçekçi çözüm üretmemiz gerek.

 Boya Kaplı Yüzeye Seramik fayans döşeme aşaması

Yüzey temiz ve kabarma yoksa maket bıçağı ile 2-4 mm aralıklı kare çizikler açılıp bu karelere yapışkan bant çekilerek boya ile yüzey arasındaki yapışma bantı yapıştırılarak çekilir. Banta yapışarak gelen yüzeyde %20 den fazlası banta yapışarak geliyosa yüzey boyası uygun değildir ve kazınması gerekir. Yüzey ıspatula yardımı ile kazınır ve kazıma sonrası tozdan arındırmak için astarlanır ve kazıma esnasında oluşan tamir ve kabarma tamir harcı ile tamir edilir.

# Yüzey boyası sağlamsa fazla ağır olmayan çekiç yardımı ile sık aralıklarda çentik atılarak duvar komple zedelenmeli. Çentikleme sırasında çekik yatay vurulmalı dik vurmalar çentik açmak yerine ezme işlemi yapacaktır. Atılan çentik sonrası duvar astalanarak tozdan yine arındırılmalı. Boyalı yüzeye seramik fayans uygulama işlemine hazırlanır.

# Döşeme öncesi duvar düz tarakla komple çentikler doldurulacak şekilde sürülür ve dişli tarakla taraklanır ve seramik – fayans döşeme başlanır. Profesyonel çalışma teknikleri uygulanır. Döşeme sonrasıda normal döşeme sisteminde olduğu gibi tokmaklanır. Zaman zaman döşenmiş seramikler 40 dk sonra yerinden çıkarılarak duvar yapışma ve sağlamlığı gözlemlenir.

Boyalı duvara Seramik Fayans Döşenir mi?

Kireç ve badanalı yüzeylerde Seramik kaplama öncesi kireç mutlaka duvar yüzeyinden arındırılmalı. Kısmet kazıma, çendeleme ve sprel taş sistemi ile yapılan işlemler yeterli değildir. buda iç mekan ve dış mekan konumu göz önüne alınırsa fiziksel etkilere karşı (sıcak,soğuk, rüzgar, nem, rutubet) magruzdur.

Dış mekanda yapılacak seramik kaplaması yatay ve düşey zeminlerde seramik ebatları ve cinside göz önünde bulundurularak teknik açıdan düşünülmeli. Sağlam bir etüd ile döşeme yapılmalı.

Tüm Tasarım ve Çalışmalarımızı Sosyal medyadan Takip Edebilirsiniz

Twitter   Facebook   Pintrest  İnstagram   Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.