banyo tadilatı

Banyo tadilat ve banyo yenileme işlemleri hem kullanım kolaylığı olduğu kadar hemde evinizin değerini artıracaktır. Ancak banyo tadilatlarında bilinmesi gereken bazı faktörler vardır.  Daha önceki banyo tadilatı yazımda banyonun tasarımında kullanılacak ürünler ve banyo yenileme aşaması hakkında bilgi vermiştim.

Şimdi ise banyo tadilatı yapmaya başlamadan fikir sahibi olmayı yazımın tamamında bulacaksınız. Bir banyo yenileme aslında sıkıcı olduğu kadar heyecan veridir. Bunun için biraz zaman ve araştır yapmanız gerekir. Öncelikle banyo dekorasyon önerileri hakkında fikir sahibi edinmelisiniz.

Şık ve güzel olmasını istediğiniz banyo için karo, lavabo, banyo dolabı vs seçmeden önce kullanışlı bir banyo elde etmek için dikkate almanız gereken etkenler var. Banyonuzu yenilemek zaman alıcı ve maliyetli olacağı için sorunsuz olması önemli.

Banyoyu yenileme büyük yada küçük olması ile alakalı bir durum değildir. Banyoda neler değişeceği ve üstlenici banyo firmasının çalışma süresi ile alakalı olarak değişir. Buda banyo tasarım planı ile çalışma süresine bağlıdır. Bu 4 faktör banyo tadilatında fark yaratır.

Tasarım stili ve işlevsellik

Banyonuz için öncelikle ayırdığınız bütçe doğrultusunda araştırma yapmalısınız. Hepimiz modern ve lüks bir banyo isteriz. Bunu hayata geçirmek için öncelikle banyo tasarımı için bir stil oluşturup size uygun olan banyo ürünleri ve banyo düzeni sizin kullanma şeklinize uygun olmalı.

Banyoya il adım atışta karşılaşacağınız ilk izlenim, ilk ne görmek istersiniz?, bu klozet olsun istenmez banyo dolabı ve ayna olan duvar daha iyi görünür. Bundan öte sizin banyoda kalacağınız zaman içinde daha ferah bir ortam oluşturmak en önemlisi bunun içinde bir tasarım stili belirlemeniz önemli.

Banyo tadilatında banyonuzun alanına ve zevkinize göre belirleyeceğiniz tasarım modeli işlevsel ve kullanışlı olmalı.

banyo tadilatı

Aydınlatma

Aydınlatma çoğu zaman banyo tadilatı yapılırken  en gözden kaçan ve hatta hiç hesapta olmayan etkendir. Oysa ki tasarımdan ziyade ayna karşısında traş olurken, makyaj yaparken kişisel ihtiyaçlarda uygun bir aydınlatma çok önemli. Bu nedenle aydınlatma tasarım projesine dahil edilmeli, daha iyi bir atmosfer yaratılmalı.

Peki banyo için nasıl bir aydınlata seçilmeli?. Ortam genel aydınlatma yapılacaksa klasik tavanda bir lamba olarak  düşünülebilir. Aksan aydınlatma olarak duvara monte ayna kenarı ve dolap üstünde sarkan bir ampul yada tavan içinde spot lambalar ile daha aydınlık ortam yaratılabilir.

banyo tadilatı

 

Materyaller

Banyo dekorasyon ve banyo tadilat yapımında kullanmayı seçeceğiniz malzemeler herhangi bir tadilat projelerini belirleyici olsa da, banyo yenileme için seçeceğiniz ürünler işlevsel olduğu kadar, estetik potansiyel ile kullanışlı olması önemli.

Banyo küçük olsa da bir çok ürün birleşimi ile kullanıma gelmektedir. Bu yüzden seçeceğiniz ürünler zevkinize göre olması yanı sıra, birbiri ile uyumlu olması gerekir. Banyo tadilatı yaparken;

  • Yer duvar döşeme
  • Banyo dolabı
  • Banyo armatürleri
  • izolasyon
  • Duş Kabin
  • Aksesuarlar

Bu malzemelerin her biri özenle ve sizin beğeneceğiniz, bütçenize uygun olan ve estetiğe dair garanti kapsamı içerenleri değerlendirin.

Estetik Görünüm

Banyo tadilatı bitimi ile estetik görünümü göz hoş gelen olarak göze çarpmalı. Tabi ki banyo işlevsel olmalı, fakat estetik açıdan modern olmalı. Banyo tasarımının ana unsurları fayans, banyo dolabı, aksesurlar hem renkleri hemde görünüm ile uyumlu olarak banyoya estetik görünmeli.

Banyonuza sizde modern bir görünüm kazandırmak için kalite içerikli ürünler pahalı gelebilir. Ama siz bütçenizi göz önünde bulundurarak  hoşunuza gidecek uyumlu ürünleri tamamlayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.