cam mozaik nasıl döşenir

Cam Mozaik Döşeme Nasıl yapılır? Cam Mozaik Uygulama Teknikleri ve İpuçları

Cam Mozaik küçük fayans ve cam parçacıklarının bir araya getirilerek belirli küçük ölçülerde belli derz aralıkları oluşturularak file üzerinde hazırlanmasıdır. Cam mozaik nasıl döşenir? yazımla uyulması gereken ve dikkat edilecek hususları anlatacağım.

Cam mozaik uygulama nasıl yapılır bazı teknikler gerektirir ve cam mozaik çeşitlerine göre itina ve titizlik gerektirir.

cam mozaik nasıl döşenir

Cam Mozaik Nasıl Döşenir?

Cam mozaik son yıllarda mutfaklarda iki dolap arasında daha çok tercih edilmekte. Cam mozaik döşeme yapılacak zemin düzgün ve pürüzsüz olmalı. Cam mozaik kesme işlemi olmadığı için ölçülendirme ve başlangıç noktası ölçüsü alınmalı. not: Mutfaklarda cam mozaik uygulama üst dolap dip kenarından aşağıya doğru yapılmalı.

Cam mozaik kesimi olmayacağı için tezgah süpürgelik arkasına kadar inmeli. Mutfak tezgahına gelecek mermer, granit, laminat süpürgeliği döşenmiş cam mozaikler üzerine binerse kullanım için uygun ve estetik acıdanda güzel ve kullanışlı olacaktır.

Cam mozaik döşeme öncesi yüzey düzgünlüğü kontrol edilerek uygun hale getirilerek düzeltilmeli. Döşemeye uygun dişli taraklama yapılmalı. Yapıştırma harcı ise kesinlikle beyaz olmak zorunda temizliği kolay ve derzdolgu işleminde sorun teşkil etmesin die. Cam mozaik uygulamada file üzerindeki derz boşluğu kadar derz boşluğu bırakılmalı iki file arasında.

Cam Mozaik Nasıl Döşenir

Cam Mozaik Derz Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Cam mozaik döşeme bittikten sonra derz dolgu yoğurt kıvamında önce karışım yapılıp 5-10 dk dinlendirilir ve tekrar karıştırılarak lastikli derz malası ile komple derz aralıkları doldurularak yüzey temiz bırakılır. Derz dolgu  doldurma işlemi mukaveyitine gelene kadar bekletilip temiz su ve sünger ile yüzey temizlenir.

Cam Mozaik Nasıl Döşenir?

Süngerle silme sonrası kurumaya bekletilip (ortam sıcaklığına göre minimum yarım saat kadar) cam mozaik yüzeyinde tozlanma oluşana kadar. Yüzey tozu ise renk yapmayan pamuksu ve veya da üstüpü yardımı ile tozdan arındırılırak kurumaya bekletilir ve ince temizlik 24 saat sonra saf su yardımı ile ince temizliği yapılır.

sosyal medya sayfalarımızdanda takip edebilirsiniz

Facebook, instagramlinkedin  pinterest