Tesviye Betonu Nasıl Atılır?

Tesviye Betonu Nasıl Atılır? Tesviye Şapı Nasıl Yapılır

Tesviye betonu genellikle beton ve betonarme zeminler üzerinde düz bir satıh(yüzey) elde etmek için; orta irilikte (kaba sıva kumu) kum ve çimento karıştırılıp yeteri kadar su ilave edilmesi ile elde edilir. Kalınlığı 3-8 cm dir. Konutlarda en az 3-4 cm  kalınlığında ve 250 dozlu, yük ve ağır trafiğe maruz kalan alanlarda ise 5-8 kalınlığında 60 dozlu yapılmalıdır.

Tesviye şapı yapılacak yüzey temiz ve tozdan arındırlmalıdır. Konut içlerinde ise tesviye beton yapımı öncesi zemin astarlanmalıdır. Astarlama yüzeydeki toz, kir, yağ vs arındırılıp tutunmayı sağlamak içindir.

Tesviye Betonu Nasıl Atılır?

 Tesviye Betonu (şap) Nasıl atılır?

Hortum su terazisi ile tüm alan kodlanır. Kodlama sonrası aliminyum mastar ile alınan kodlara uygun şekilde anolar oluşturulur. Anolar çekildikten sonra yeterli mukaviyata geldikten sonra iki ano arası hazırlanmış tesviye zemini beton ile doldurulup aliminyum mastar ile boşluk bırakmadan doldurulur. . tesviye şapı atılacak zemin suya maruz kalacak mekan ise (banyo, teras, wc) süzgeç yönüne eğim verilmelidir.

Uyarılar !

  • Tesviye yer betonu içine asla kireç katılmaz
  • Tesviye şapı +5 ile +30 derece arasında ortam sıcaklığında yapılmalıdır.
  • Tesviye şap betonu; seramik yer karosu kaplama öncesi mutlaka uygunluğa göre yapılmalıdır.
  • Tesviye beton üzerine mutlaka kaplama malzemeleri uygulanmalıdır. aksi halde zamanla kazınır.
  • Tesviye beton şapı soğuğa ve sıcağa karşı korunmalıdır.
  • Tesviye şapları üzerine seramik döşenecek ise hava sıcaklığı ve nem oranı gözünde bulundurularak en az 2 hafta sonra döşeme işlemi yapılmalıdır.

sosyal medya sayfalarımızdanda takip edebilirsiniz

Facebook, instagramlinkedin  pinterest