Fayans Üstüne Fayans Döşeme Yapılması

Eski Fayans Üzerine Fayans Yapıştırma olur mu? Nasıl yapılır Bilinmesi gerekenler

Her ne sebepten olursa olsun banyoyu yenileme ihtiyacı hissettiğinizde yeniden döşeme planlarken en iyi yöntemle karar alınmalıdır. Fayans üstüne fayans döşeme  çok kişi tarafından en pratik, masrafsız ve zaman kazanmak adına ideal bir yoldur.

Ancak bilinmelidir ki fayans üstüne fayans yapılması öncesinde alınması gereken faktörler vardır.Her fayans kaplı duvara yeni fayans yapılması uygun değildir. Bunlar belli bir inceleme aşamadan geçmeden yapmak sağlıklı bir döşeme şekli değildir.

Daha iyi karar vermenize fayans üstüne fayans olur mu, fayans üstü fayans nasıl döşenir, fayans üzerine fayans yaparken bilinmesi gerekenler artıları ve eksileri ile anlatacağım sizlere.

Öncelikle bazı soruları netleştirelim sırayla;

Eski banyo fayansların üstüne Fayans yapılır mı?

Fayans Üstüne Fayans Döşeme Yapılması

Mevcut banyo duvar fayansları sökmeden üzerine fayans yapılır mı ? Evet yapılır ama bunun için zemin sağlam ve düz olması lazım. Banyo fayanslarını sökmeden üzerine döşeme yapmak zaman kazandırır, maliyet açısından avantajlıdır. Nedir bu maliyet? kırım işçiliği, moloz taşıma, moloz sevk ücreti ve bununla birlikte yapıştırma harcı torba adedi daha az.

Bu nasıl olur diyeceksiniz. Fayans üstüne fayans nasıl yapılır?

Banyo metrekaresi aynı ama neden yapıştırıcıdan fayans üstüne fayans döşeme daha az gider. Fayans parlak yüzeye sahip, normal sıva ise pütürlü ve tutunma oranı daha çok olduğu için fayans yapıştırıcısı duvara sürülürken, sıvadada daha çok miktarda tutunacak, fayans ta ise kaygan zemin ( fayans dolgu astar sürülse dahi )daha az tutunma sağlayacak. Buda genel toplamda 2 torba yapıştırma harcı ekstra maliyet sağlayacaktır. Ama sağlamda olsa bazı işlemler yapılmalı.

Yapıştırma Yapmadan Mevcut Fayansları İnceleyin

# Mevcut fayanslar tıklama, yoklama sistemi ile altının doluluk ve sağlamlığı verdiği ses yardımı ile anlaşılır. Mevcut fayansları kontrolü, alt tabakaya iyi yapışmış olmasından emin olunmalı. İyi yapışan fayans tıklanınca oyuk ve davul sesi vermez. Bir tornavida arkası ile bunu yapabilirsiniz.

Fayans Üstüne Fayans Döşeme Yapılması

Fayansın % 95 bölümü dolu sesi verse de fayans üstü için döşemeye uygundur. Eğer ki boş ses verirse fayansları sökmek gerek. Bunun nedeni ise fayansın kalitesi yada işçilikle değil yapıştırma harcının kalitesi ile alakalıdır. 15 yıl önce kaliteli fayans yapıştırıcısı yoktu. Tüm fayans modelleri aynı tip yapıştırıcı ile döşenir di.

Fayanslar derz yardımı ile de yüzeysel bir kabarma teşkil etmese de yapıştırıcı kurumuş fayansla ilişiği olmadığını göreceksiniz. Resimde olduğu gibi.

Fayans Üstüne Fayans Döşeme Yapılması

Bu şekilde sağlam niteliği taşıyarak çıkan fayans üstüne fayans döşeme sağlıklı ve uzun vadeli olmaz. Dolu sesi verip sağlamsa, problem teşkil etmiyorsa bile bazı işlem yapılmalı.

Fayans yüzeyi parlak olduğu için ne kadar kaliteli seramik yapıştırma harcı kullanılsa da iyi bir tutunma ve sağlam bir döşeme elde edilmez. Ne yapmak lazım.

Fayans yüzeyini fayans dolgu astarı ile  matlaştırmak yeterli olmaz. Tüm yüzey baklava dilimi şeklinde çizilerek tutunma sağlayacak zemin oluşturulmalı.

Fayans Üstüne Fayans Döşeme Yapılması (4)

Bu işlemi yapmak belki toz oluşmasına sebep olacaktır ama uzun vadeli kullanım için doğru yapılacak sistem budur. Tüm fayanslar cilası aşınacak kadar olmalı derin boşluklar açılmamalı. Bu işlemden sonra yüzey tozdan arındırılarak astar ve dolgu astarı sürülerek döşemeye hazırlamalı.

Fayans Üstüne Fayans Döşeme Yapılması Fayans Üstüne Fayans Döşeme Yapılması

Bu işlemi yapmaktan kaçınıp değişik çekiç ve darbe içeren sistemle zedeleme işlemi doğru değilidir.

Fayans Üstüne Fayans Döşeme Yapılması (3)

Duvara darbe ile zedelemek duvarın sarsılması ve fayansların alt tabakadan zayıflatmak anlamına gelir. Yüzey için gerekli aşama sonrası önemli bir etkende kullanılacak yapıştırıcı.

Fayans üstü döşeme için kullanılacak Yapıştırıcı

Yapıştırıcı fayans döşeme işleri için en önemli husustur. Eskiden ürün özellikleri göz önünde bulunmadan standart tek bir yapıştırıcı ile uygulama yapılırdı. Tuttu mu tuttu, yapıştırıcı işte tutar, illa markamı olacak buda yapıştırma harcı devri bitti. Artık her mekan, her kaplama ürünü özelliklerine göre yapıştırma harcı var.

Kaldı ki fayans üstüne fayans yapılacak. En kaliteli flex türü esnek yapıştırıcı kullanılmalı, Buda yapılacak projede 200 tl fark edecektir. Şunu bilmek gerekli 200 tl yerine gelir ama. sıradan bir yapıştırıcı ile oluşacak problemle o fayans tekrar yapmak daha maliyetli olacaktır.

Tavsiye :  KALEKİM 1055 granitech, 1054 teknoflex, WEBER, ve ARDEX x7g türü yapıştırıcı benim en çok tercih ettiğim ve kullandığım ürünler.

Fayans Üstüne Fayans Döşeme Yapılması

Fayans Döşeme Aşaması

Döşemeye başlamadan da bilinmesi ve uyulması gerekenler var. Önceden fayans ebatları küçüktü normal uygulama sistemi ile yapılabilir. Ama artık boyutlar büyüdü. Ne yapmak gerek. Ahşap seramik 15 x 90 boyutunda, büyük ebatlar çok moda 60 x 120 yada fayans ise 30 x 90 boyutunda olacak bu banyo serileri normal uygulama ile yapılmaz.

Bu saydığım ürün döşemesi yapılacaksa bilinmesi gerekir. Büyük ebatlı ürünler üretim itibarı ile ortası bombeli olmaktadır. kesinlikle ve kesinlikle büyük boyut yapılacaksa kombine sistem yapılmalıdır. Kombine sistem ise hem duvara hemde seramik sırtına yapıştırma harcı sürülmeli.fayans üstüne fayans yapılır mı, yapıştırma fayans fiyatları, fayans üzerine mermer yapıştırma, seramik üstüne seramik uygulama, fayans üzerine cam mozaik döşenir mi, fayans değişimi, fayans üstüne fayans yapıştırma fiyatları

Fayans Üstüne Fayans Döşeme Yapılması seçiminiz için ilham almanız mı gerekiyor? Gerçek hayattaki farklı modellerin nasıl uygulandığını merak ediyor musunuz?

Sosyal medya sayfalarımızda tarzınıza uygun boyut, tasarımların örneklerini bulacaksınız. Sadece görsel resim bulmayacaksınız, gerçek evlerin tasarımı yapılmış fotoğrafları bulacaksınız !  Döşeme tavsiyesi ve fikirleri almak için bizi arayın ..Tüm Tasarım ve Çalışmalarımızı Sosyal medyadan Takip Edebilirsiniz

Twitter   Facebook   Pintrest  İnstagram   Youtube