Küçük bir banyo için doğru boyutta karolar nasıl seçilir

Banyo Fayans Seçimi Nasıl Yapılır?

Küçük banyo için fayans nasıl seçilir dediğinizde renk ve boyutlarına ilişkin ipuçlarımızı takip ederken küçük banyonuz için daha fazlası ile tasarım yapın. Küçük banyonuz geniş göstermek fayans seçimi yaparken dikkatli olmanız ve özenle seçim yapmanızla gerçekleşir.

Küçük banyo için en uygun fayans seçimi için ister duvar fayansı, ister zemin seramikleri olsun. Küçük alan olduğu için banyolar daha büyük ve daha ferah hissetmeyi sağlamada büyük etkiye sahiptir. Ancak günümüzde binlerce farklı stil, renk ve tasarımdan tüm mekanlara en uygun banyo ürünleri seçimine nereden başlanır? en iyi banyo fayansı nasıl seçilir bu en önemli etkendir.

Banyonuza uygun zemin ve duvar fayansı bulmanıza ve dar olan banyonuza en iyi dizayn ve kullanışlı olma hissine yardımcı olacak ipuçlarını sizlere sunuyoruz. Banyonuzu yenilemek için nereden başlayacağınızı, bir uzman gibi fikir sahibi olacağınız küçük bir banyoyu nasıl tasarlayacağınızı öğrenin.

Küçük bir banyo için doğru boyutta Fayans nasıl seçilir?

Küçük bir banyo için en iyi fayans boyutu nedir?

Fayans boyutu ve ebatı söylenenlerden ziyade banyo konumuna göre belirlenmeli. Küçük bir banyo aslında büyük boyutlu karolar ile daha şık olabilir. Daha az derz boşluğu, duvar zemin daha bütünsel olup, görsel olarak ta daha geniş gözükür.

Küçük ebatlı seramik ve fayans kullanımı banyo duvarlarını kutu kutu gösteren hissi ile kalabalık gözükeceği gibi, daha çok derz dolgu çizgisi oluşacaktır. Buda zamanla kirlenmeye ve kolay temizleme olasılığı ortadan kalkacaktır.

Daha akıllıca en iyi banyo fayans fikirleri var o yüzden bu sayfayı da kontrol edin

Ancak küçük fayanslar her zaman olumsuz bir kaplama ürünü değildir. Bazı güzel ve canlı seramik karolar banyonuzun farklı duvarlarında farklı büyüklük ve zıt renkler ile kombin yapabilirsiniz. Banyo alanı ile küçük olan fayanslar, diğer büyük alanlar gibi büyük ebatlı seramik kullanmak uygun olmayabilir.

Bir fayans alırken banyonuzda neyin iyi görünüp görünmeyeceğini söylemek zor olacaktır. Bu nedenle örnek teşkil eden döşemiş banyo fayans örnekleri son halini yerinde görmek mantıklı olacaktır.

Küçük bir banyo için doğru boyutta Fayans nasıl seçilir?

Küçük bir banyo için hangi renk fayans seçmeli

Açık renk kullanmak küçük bir alanı daha ferah ve büyün görünmesine yardımcı olacak en büyük etken olduğu bilinir. Bu nedenle banyo fayansları içinde geçerlidir ve uygulayın. Banyo karoları için beyaz ve krem yada daha açık renk seçmek koyu renklerden daha fazla ışık saçmasına buda aydınlık yapmaya yardımcı olur.

Küçük bir banyo için hangi renk fayans seçmeli

Diğer bir püf nokta ise, ışığı yansıtarak alanı artıracak daha büyük ve anlam veren parlak, metalik ve desenli fayans kullanmaktır. Bununla birlikte, koyu renklerden uzak durmayın. Banyonun geneline derinlik vermek için koyu renk seramik fayans kullanmak daha uzun ve geniş görünmesini sağlar.

Küçük bir banyo için hangi renk fayans seçmeli

Banyo Karoları Nasıl Seçilir?

Banyo duvarları ve zeminler için popüler bir seçim olan fayanslar renk, desen, doku ve boyutları ile doğal bir görünüm ve cazibeli hale getirebilir. Banyo fayans seçimi sayfamız en iyi seçimi sağlayacaktır.

Yepyeni bir banyo tasarımı için fayans seçmek yada mevcut banyoyu yenilemek mi? banyolarda duşlar, duvarları kaplama yaparak koruyacak ve dekore edecektir. Doğal taş, seramik, porselen ve desenli fayans örnekleri için çok sayıda seçenek var.

ilgili makaleler: 2019 fayans modelleri

Banyo Fayans Seçimi Nasıl Yapılır?

Bir banyonun yoğunlaşması ve sıçraması bazı fayansları daha ön plana çıkarır. Gerçek taş fayanslar ve suni fayanslar popülerdir. Doğal taş karakterli fayanslar suya karşı direnci, emme oranı fazla olduğu için porselen granit seramikler doğru tercih olur.

Genel olarak duvarda fayans, zeminde seramik kullanılsa da eskiden, şimdilerde  banyo fayansı seçiminde seramik kullanımı sağlamlık, direnç ve kolay temizleme özelliği ile tek tercih olamalı.

Seramik veya porselen karo, fayans  almadan önce kendinize sormanız gereken birkaç soru var. Evinizde hemen mükemmel duvar ve yer karolarına sahip olacaksınız:

  1. Duvar veya yer karolarına mı ihtiyacınız var ? Bu  yazım ikisi arasındaki farkı açıklamaktadır.
  2. Seramik veya porselen karoları mı tercih edersiniz ; hangi seçim daha uygun olabileceğini karşılaştırın.
  3. Mat veya parlak kaplamalı fayansları mı tercih edersiniz ? Bu tamamen kişisel bir karardır, ancak bazı alanlar diğerinden daha iyi tamamlanmaktadır. Yeniden şekillendirdiğiniz banyoda hangisinin daha iyi görüneceğini bileceksiniz.
  4. Fayanslar sırlı veya sırsız olup olmadığını umursamayabilirsiniz , ancak fayansların evinizde bir ömür boyu süreceğini unutmayın. Fayans döşemeden önce fikir edinmeniz en iyisidir.
  5. Belirli bir tasarıma sahip karolar mı arıyorsunuz ? Modern üretim teknikleri ile duvar ve yer karoları doğal ürünler gibi görünebilir ve hissedilebilir. En popüler stiller mermer efekti fayans , ahşap efekti ya da basit, klasik bir düz rengi mi tercih edersiniz? Mevcut çeşitli seçeneklere bakarak zevkinize uygun olanı seçin.
  6. Bir renk seçin! seramik ve porselen karolara uygulanmayı düşünebileceğiniz hemen hemen her renge olanak tanır. Kremler ve griler çok popüler, ancak bu iki renk bile çok sayıda ince tonda geliyor. Eviniz için neyin doğru olduğunu sadece siz bileceksiniz. İlham arıyorsanız, neyin mevcut olduğunu ve neyin banyonuza uygun olduğunu görmek için çok çeşitli yer karolarını  veya duvar karolarını görmek en iyisidir .
  7. Rektifiye fayans tutkunuz var mı? Bu biraz teknik ve çoğu insan için alakasız olacak ancak geçişler ve desenler için bitimde önemli. 
  8. Tüm karoların aynı boyutta olmasını ister misiniz, yoksa boyutların karışımı daha dramatik bir modüler yaklaşımı tercih eder misiniz ? Belirli bir stilde bulunan kaplamalar ve renklerle sınırlı kalacağınızı unutmayın.
  9. Bazı banyo fayans modelleri karanlık banyonuzu aydınlık yapmak ve banyonuzu geniş göstermek için iyi seçim yapın.

Banyo Fayans Seçimi Nasıl Yapılır

Doğal taş ve granit Banyo Karoları

Doğal taş banyo karoları olarak mermer ve granit içinden geçen rengin damarlarıyla banyolara zengin görünüm katarak modern görünür. Tercihlere bağlı olarak karanlık ve aydınlık olmasını istemeyle değişen renk çeşitleri, çeşitli tonlar ve boyutlar hem büyük olma özelliği ile çarpıcı tasarım oluşturur. Desenleri arasından seçim yapmak mümkündür.

Hem zemin, hem de duvarlar için banyo yer duvar granitleri mevcuttur. Ancak zeminde parlak olması yerine mat tercihi yapmalı. Granit modelleri sıcak ve canlı tonlara sahiptir.Su çekme ve sızmalara karşı dayanıklı olup temizliği kolaydır.

Doğal taş ve granit Banyo Karoları
Banyo duvar ve zeminleri için koyu tonlar istiyorsanız porselen yer duvar seramik modelleri en iyi seçimdir. Sağlam ve dayanıklı olacaktır. Kaymaz olduğu için banyo döşemesinde düşünün. Çizelmeye karşı olduğu gibi yanmaz ve leke tutmaz özelliği vardır.

Renkli Parlak ve Porselen Banyo karoları

Renkli Metro Banyo karoları

Renkli parlak banyo fayansları banyo için uygundur ve bakımı kolaydır. Porselen karolar kadar sert değildir. Banyolar yüksek trafik alanı olmadığı için duvar ve zeminlerde döşeme yapamaya uygundur. Bununla birlikte ilgilenip beğendiğiniz seramiğin zemine uygun olduğuna dikkat edin.

Porselen içerikli seramik kaplama düşünürseniz banyoya her zemine uygun olup, aşınmaz hem zemin hemde duvarda kaplamaya uygun seçimdir.

Daha fazla bilgi için modern seramik modelleri sayfamıza bakın.

Porselen Banyo karoları

Parlak fayans ışığı yansıtır ve mekanı daha büyük gösterir. Küçük banyoyu tasarım yapıyorsanız parlak fayanslar avantajları ile silinmesi kolay, olumsuz tarafı ise parlak yüzeyde lekeler belli edebilir.

Mat fayanslar çimento, taş, ahşap gibi malzemelere benzemeyen yanı sıra basit parlak olmayan yüzeylere sahiptir. Mat karolar su izlerini mümkün mertebe ortaya çıkarmaz.

Banyo Duvarları ve Zeminleri için fayans nasıl seçilir?

Eskiden duvarda kullanılan fayans ve yerdeki seramikler ayrı olarak kullanılırdı. Şimdilerde aynı seramikler banyonun duvar ve zemininde kullanılabilir. En sık olarak mermer desenli, ahşap, porselen olarak değişik boyutlar tercih edilebilir. Porselen seramikler pürüzsüz ve alanı büyük göstermede etkili olacaktır.

Duvarda parlak bir fayans ve modern bir görünüm arzu ediyorsanız, helede derz kirlenmesi sizi rahatsız ediyorsa büyük ebatlı seramik döşeme tercih edin. Aynı döşemeyi aynı formattaki versiyonu hem duvar hem zeminde kullanın.

Banyo Duvarları ve Zeminleri için fayans nasıl seçilir
Banyoda yer ve duvar karolarında kontrast seviyorsanız fırsat sunan seçenek çok. Duvardaki renkler ve yerde daha sade bir yüzey deneyin. Karanlık bir yer karosu desenli yer seramiği ile temizlik kolay olacaktır.

Döşeme şekilleri yanı sıra kontrast oluşturur. Metro fayans modelleri güzel bir dizayn ile sizi banyoda tutma eğilimi gösterecektir. Kare desenli yer döşemeleri duvarda uygulanacak her fayans modeline uyum sağlayıp, zemini canlı gösterecektir.

Ahşap gibi görünen porselen yer seramikleri, duvarda kullanılacak fayanslara nispeten zemin döşemesi ile banyoya sıcaklı hissi katacaktır.

Banyo Fayansları ile Dekoratif Efektler Yaratın

Banyo Fayansları ile Dekoratif Efektler Yaratın

Aynı model fayansları banyonun tüm duvarlarında kullanmak olası bir uygulamadır. Duş duvarına desenli karo ile özellik oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde lavabo yanına ve gömme rezervuar arkasına aynı uygulama ile hareket verilebilir.

desenli karo

Mozaik ve desenli karolar ayrıca belirli alanı kuşatmak için uygulanır veya da göz alıcı sınırlar olarak ta kullanılır. Zeminde ve duş içinde aynı karoyu kullanmak akıllıca bir çözümdür.Desenli ve motifli fayanslar pürüzsüz yüzeyleri ve ambians veren tasarımı ile banyoya başka görünüm verir.

KÜÇÜK BANYOLAR İÇİN FAYANS

Küçük Banyolar İçin Fayans

Küçük banyo fayansı her ne kadar banyo boyutuna göre belirlense de küçük banyoda büyük ebat kullanmak yararlı olur. Büyük fayans döşeme tercihinin yanı sıra parlak olan tercihi ışık yansıması yapacaktır. Parlak ve büyük boyut olması değil sadece renk tonu da önem arz eder.

Küçük banyo tasarım ipuçları ile hen ilham, hemde fikirler bulabilirsiniz.

Daha fazla Banyo İlhamı mı Arıyorsunuz?

Tüm Tasarım ve Çalışmalarımızı Sosyal medyadan Takip Edebilirsiniz

Twitter   Facebook   Pintrest  İnstagram   Youtube